Wybór butów do biegania

Każdy, kto zaczął przygodę z bieganiem, wie, że bez odpowiednich butów daleko nie dobiegnie. Najgorsze co możemy sobie zrobić to biegać w starych butach lub takich, które nie są do tego kompletnie przystosowane jak trampki lub zwykłe tenisówki. Jeżeli myślimy inaczej, to już po kilkuset metrach poczujemy, jak bardzo się myliśmy. Ból albo – co gorsza – urazy stóp, stawów w kolanach i kręgosłupa – powinny przekonać nas do zakupu odpowiednich butów do biegania.

Typ stopy

Na samym początku, powinniśmy poznać typ naszej stopy, a konkretnie jej podbicia. Ułatwi to nam nie tylko wybór samego buta, ale cech, jakie powinien posiadać. Jeżeli mamy niskie podbicie, wybierzmy buty posiadające systemy podtrzymujące. Takie obuwie jest nieco sztywniejsze i w ten sposób nasza stopa i jej ruch będzie bardziej kontrolowany. Osobom z wysokim podbiciem polecamy buty ze zwiększoną ilością materiałów amortyzujących. Przez wykorzystanie różnego rodzajów pianek, wkładek pochłaniających wstrząsy but będzie bardzo elastyczny i pozwoli nam na swobodny ruch podczas biegu. Jeżeli nasze podbicie możemy zakwalifikować jako „normalne”, naszym łupem w sklepie powinny paść buty łączące cechy poprzednio wymienionych butów. Poszukiwaniom idealnego obuwia dla naszej stopy powinno przyświecać hasło „stabilizacja”. Wybierzmy buty, które będą trochę sztywniejsze, a ich podeszwa będzie składała się z kilku materiałów o różnej zwartości.

Gdzie biegamy?

W zależności od terenu, po którym biegamy, bieżnik naszego buta będzie się różnił. Jeżeli nasze ulubione trasy biegną przez różne lasy i trudne tereny buty przeznaczone do tego będą miały znacznie bardziej agresywny i na celu będzie miał zapewnienie przyczepności. Naturalnie cholewka buta do biegania po utwardzonej nawierzchni oraz jego podeszwa będą się różnic od terenowego odpowiednika.

Inne problemy

Poza tym czysto fizjologicznym aspektem dotyczącym wyboru buta warto odpowiedzieć sobie na inne, również ważne pytania. Od jakiego czasu biegamy? Jaki jest dystans, który pokonujemy podczas tygodnia/miesiąca? Jaka jest nasza waga? Czy biegamy czysto rekreacyjnie, czy naszym celem jest uczestnictwo w profesjonalnych zawodach?

Podsumowanie

Jak widać, dużo możemy wywnioskować po samodzielnej analizie. Oczywiście w razie problemów, w sklepach z butami do biegania znajdziemy pomoc, która może być nie do ocenienia. Zwykle są to specjaliści, którzy żyją i oddychają bieganiem. Jednak wbrew wszystkiemu, powinniśmy zachować dozę rozsądku i nie ufać bezgranicznie sprzedawcom.