Początki chirurgii plastycznej

chirurg od operacji plastycznych

Chirurgia plastyczna jest dosyć nową dziedziną medycyny. Przez ostatnie lata była częściej postrzegana jako przywilej nieosiągalny dla zwykłego człowieka. Operacje plastycznie głównie pozwalają na poprawę wyglądu. Jakie były początki?

Historycy twierdzą, że już w czasach starożytnych podejmowano różne próby poprawy wyglądu. Kończyły się one jednak częściej okaleczeniami niż poprawą wyglądu. Już w starożytnym Egipcie dużą wagę przywiązywało się do wyglądu, lecz wykształcenie się prawdziwej chirurgii plastycznej uznaje się koniec XIX wieku. Pierwsze prawdziwe operacje plastyczne miały miejsce ok. 1850 roku, a pierwsza książka o chirurgii plastycznej została opublikowana w 1907 roku. To był początek dynamicznego rozwoju tej dziedziny medycznej.

Rozwój operacji plastycznych nabrał tempa wraz z efektami wojen. Rany żołnierzy często dotyczyły okaleczeń czy poparzeń. Lekarze byli zmuszeni do szukania rozwiązań przy pomocy wcześniej nieznanych lub niestosowanych metod. W czasie wojny chirurdzy rozwinęli doświadczenie, które w czasach pokoju już nie tylko ratowały życie, ale poprawiały także wygląd pacjentów. Operacje plastyczne z początku były głównie dostępne dla ludzi zamożnych ze względu na wysokie koszty. Korzystali z nich wyłącznie ludzie zamożni, w tym gwiazdy srebrnych ekranów oraz sportowcy.

Z czasem operacje plastyczne stawały się coraz bardziej dostępne. Pacjenci unikali jednak mówienia o korzystaniu z takich usług. Zabiegi upowszechniane były za pomocą różnych programów, w którym przedstawiano, jak operacje pozwoliły na pozbycie się niedoskonałości lub pozbyciu się kompleksów. W dzisiejszych czasach medycyna estetyczna jest powszechna. Niemal w każdym mieście można znaleźć klinikę chirurgii plastycznej. Wykorzystywane metody są coraz bardziej bezpieczne. Niektóre z nich nawet nie wymagają zbytniej ingerencji w ludzkie ciało.

Chirurgia plastyczna to wciąż bardzo młoda dziedzina medycyny estetycznej. Obecnie jest jedną z dynamiczniej rozwijających się obszarów, a świadomość o dostępności zabiegów wciąż się zmienia.

 


Artykuł powstał przy współpracy z kliniką Christoffer Ingves