Kiedy należy odwiedzić okulistę?

Chyba nikogo nie musimy przekonywać do tego, jak ważne w naszym życiu są oczy i jak bardzo będzie wpływało na komfort naszego życia ich nieprawidłowe funkcjonowanie. Gdy zauważymy jakiekolwiek zaburzenia w ostrości widzenia, bóle gałek ocznych czy problemy z polem widzenia, prawdopodobnie nie obejdzie się bez pomocy okulisty. Im wcześniej zjawimy się w jego gabinecie, tym większa szansa na zatrzymanie postępu wady wzroku.

Reagujmy na objawy

Wizyta u okulisty, jak już wspomnieliśmy, jest konieczna przy wystąpieniu, wspomnianych wcześniej objawów, jednakże z czasem powinniśmy robić to sami z siebie. Wraz z naszym wiekiem jesteśmy narażeni na coraz większą liczbę chorób, które pogłębią naszą wadę wzroku. Nie powinniśmy obawiać się okresowych badań wzroku! Przecież na pewno jesteśmy w stanie wygospodarować dwie godziny naszego czasu w ciągu jednego, może dwóch miesięcy. Im szybciej zareagujemy, tym większa będzie możliwość zatrzymania postępu poważnych chorób.

Oczywiście okulista nie zajmuje się wyłącznie leczeniem wad wzroku w samej gałce ocznej. Wszelkie zapalenia w okolicach oczu i powiek powinny być natychmiast skonsultowane ze specjalistą. Postępujące zmiany mogą prowadzić do pogorszenia jakości widzenia, a nawet, co gorsza utraty wzroku!

Co czeka nas po wejściu?

Możemy się zastanawiać nad tym, co dzieje się w gabinecie okulisty, gdy już wejdziemy do środka. W trakcie pierwszej wizyty zostanie wykonane podstawowe badanie naszego wzroku. Jeżeli lekarz zauważy coś, co go zaniepokoi, może zalecić przeprowadzenie dodatkowych badań oczu. Nie powinniśmy się bać żadnego z nich, w końcu to wszystko dzieje się po to, aby nam pomóc. Po ocenie stanu naszego wzroku okulista dobierze odpowiednie soczewki lub okulary, aby ułatwić nam codzienne funkcjonowanie.

Nie ma czego się bać!

Jak sami widzimy, wizyta u okulisty to nic strasznego. Najważniejsze jest to, aby reagować szybko i działać prewencyjnie. Wystarczy czasami odwiedzić jego gabinet, aby dowiedzieć się, czy z naszymi gałkami ocznymi dzieje się coś niepożądanego. Jak mówi powiedzenie: lepiej zapobiegać niż leczyć. Czemu więc się tego nie posłuchać?