Jak wydać własną książkę?

jak wydać własną książkęBardzo łatwo można w Internecie znaleźć informację jak wydać własną książkę. Z reguły opisane jest to od strony autora. Zastanowiło mnie, jak to wygląda z drugiej strony. Postanowiłem zatem zgłębić temat i dowiedzieć się nieco o samym wydawnictwie.

Faktycznie jest tak, że podpisanie umowy z jakimś większym, lepszym wydawnictwem to klucz do licznych księgarni. W ten sposób realizuje się przecież marzenia debiutanta. Niestety ma to i swoje złe strony. Przede wszystkim przyjęcie propozycji wydawnictwa to równoznaczność małych nakładów na promocję książki. Zazwyczaj w takim przypadku autor dostaje niewiele, choćby ze względu na ilość nakładu. Dodatkowo nie wiadomo, czy dzieło w ogóle się sprzeda, a księgarnie nie trzymają długo takich książek na półkach. Są one zarezerwowane tylko dla tych najlepiej się sprzedających. Zatem jeśli powieść nie generuje dochodów, szybo zostanie zastąpiona czymś innym. Kolejnym problemem jest kwestia praw autorskich. Zazwyczaj zawiera się umowę na siedem lat. Gwarantuje to wydawnictwu decydowanie o ewentualnym wznowieniu serii książki. Z punktu widzenia pisarza nie jest do dobre, gdyż jeżeli książka nie odniesie sukcesu, to nie ma co liczyć na ponowne trafienie jej do obiegu.

Decydując się na wydanie sprawdź profil wydawnictwa.

Zadając sobie pytanie jak wydać własną książkę warto prześledzić jaką literaturą dane wydawnictwo się cechuje oraz co je wyróżnia na tle innych. Ambitny, ciężki tekst nie jest warty wysyłania do wydawcy, który charakteryzuje się w dosyć lekkich powieściach  i na odwrót. Dlatego tak ważne jest wybranie odpowiedniej ścieżki wydawniczej. Warto również wziąć pod uwagę takie rzeczy jak rozpoznawalność nazwiska, czy możliwe sposoby promocji. Może niestety okazać się tak, że nie da się znaleźć odpowiedniego wydawnictwa dla dzieła autora. Trudno wtedy o publikację. Mając na względzie wszystko co powyżej należy zastanowić się nad samodzielnym wydaniem książki z własnego budżetu. W takim przypadku mamy do dyspozycji tylko jedną drogę. Od początku do końca musimy zadbać o jak najlepszą jakość przeprowadzanego procesu. Ważna jest dokładność i precyzja. W końcu od tego będzie zależało jaki osiągniemy rezultat. Kiedy już napiszemy książkę i upewnimy się, że wszystko zapięte jest na ostatni guzik, możemy przystąpić do szukania osoby, która przygotuje nam okładkę zarówno, jak i całą oprawę graficzną. To bardzo ważny element całej układanki. Niejednokrotnie dobrze wyglądająca książka zapewnia sięgnięcie po nią klienta. Kiedy uda się załatwić wszystkie związane z prawami autorskimi formalności warto pomyśleć nad drukarnią. Niestety przeciętny Kowalski nie uzyska tak dobrych cen za jeden egzemplarz, jak wydawnictwo, które ma zwykle podpisaną umowę partnerską. Nie należy się tym jednak zrażać. W przypadku większej ilości druku na pewno uda nam się wynegocjować dosyć korzystną ofertę. Zastanawiając się jak wydać książkę warto poświęcić czas na jej promocję. Bez marketingu nie ma sprzedaży. Zatem szukanie agencji to kolejny problem, jak i kolejne koszty. Można zrobić to na własną rękę, jednak zasięg agencji jest o wiele większy. Zazwyczaj bywa tak, że w ogólnym rozrachunku nawet i tańszy. Jednak zakładając, że książka sprzeda się w naprawdę sporej ilości, pokryje nam ona wszelkie koszty, a dodatkowo zysk będzie jeszcze większy. To bardzo ważne z punktu widzenia ostatecznych zarobków na nasz trud. Najważniejsze to znać swoją wartość. Pomoże ona określić czy warto wydać książkę samemu, czy jednak skorzystać z pomocy wydawnictwa.