Domowe sposoby na zgagę
Zgaga to bardzo przykra dolegliwość, która dotyczy sporej grupy osób. Może występować sporadycznie, ale często występuje regularnie, co mocno uprzykrza życie. Zgaga ma wiele przyczyn, główną jest choroba refluksowa, czyli cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Przyczyną jej występowania może być zła dieta, przepełnienie żołądka lub zbyt szybkie połykanie pokarmów. Choroba nasila się w okresie ciąży, stresu, w czasie przyjmowania antybiotyków lub leków zawierających kwas acetylosalicylowy.
Objawy zgagi
Objawy zgagi są męczące, w bardzo nasilonym stopniu mogą utrudniać normalne funkcjonowanie. Najbardziej charakterystycznym objawem jest pieczenie w okolicach mostka i przełyku oraz uczucie zrzucania treści pokarmowej do przełyku. Pojawia się palenie w gardle i przełyku i uczucie zalegania w przełyku. Często występuje odbijanie po posiłkach, chory odczuwa kwaśny smak w ustach. Pojawia się kaszel, chrypka i chrząkanie. W przypadku bardzo zaawansowanej choroby refluksowej może pojawić się utrudnione połykanie, a także ból w dolnej części brzucha. Aby zdiagnozować schorzenie, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub gastrologa, który może rozpoznać chorobę po opisanych przez pacjenta objawach lub zlecić dodatkowe badania, m.in. gastroskopię.
Leczenie zgagi
Leczenie zgagi zależy od stopnia jej zaawansowania. Czasami niezbędne jest przyjmowanie leków, ale na początku warto zastosować domowe sposoby na zgagę, które w wielu przypadkach okazują się bardzo skuteczne. Najbardziej znane to:
- Zmiana diety – często zmiana diety pozwala na zlikwidowanie objawów zgagi. Z diety należy wykluczyć mocno przyprawione, pikantne potrawy, alkohol, gazowane napoje, mocną kawę i herbatę, a także zrezygnować z palenia papierosów. Należy ograniczyć spożycie cytrusów, ciężkostrawnych potraw z dużą ilością tłuszczu. Ważne, aby jeść powoli i dokładnie gryźć każdy kęs.
- Zioła i herbatki ziołowe – to bardzo skuteczny domowy sposób na zgagę. Najbardziej pomocne są naprawy ze świeżego imbiru, kminu rzymskiego, siemienia lnianego, anyżku czy kopru włoskiego. Dobrym sposobem pozbycia się pieczenia jest żucie świeżego imbiru i podjadanie migdałów.
- Ocet jabłkowy – to dobra metoda na zmniejszenie kwasowości treści żołądka. Łyżeczkę octu jabłkowego należy wlać do szklanki wody, dodać łyżeczkę miodu i tak przygotowaną miksturę popijać kilka razy w ciągu dnia.
- Cytryna to kolejny domowy sposób na zgagę. Z połówki cytryny należy wycisnąć sok i dodać go do szklanki wody. Metoda szybko likwiduje dolegliwości, może być stosowana przez kobiety w ciąży.
- Soda – to praktykowany do dawnadomowy sposób na zgagę. Do szklanki wody należy dodać pół łyżeczki sody oczyszczonej. Metoda jest skuteczna, ale nie może być stosowana zbyt często, ponieważ może podrażnić żołądek.
Domowe sposoby na zgagę
Domowe sposoby na zgagę są łagodne, warto je stosować, gdy dolegliwości pojawiają się sporadycznie, po zjedzeniu obfitego posiłku czy w czasie stresujących chwil w życiu. W walce ze zgagą bardzo ważna jest profilaktyka. Należy pamiętać o zdrowej diecie, regularnym jedzeniu, najlepiej w stałych, 3-godzinnych odstępach czasu. Należy jeść małe porcje, nie objadać się. Po posiłku należy chwilę odpocząć, nie należy się jednak kłaść. Aby zgaga mniej dokuczała, zaleca się spanie na wyższej poduszce, przez co kwasy nie będą spływały do przełyku. Dzięki tym prostym zasadom można zmniejszyć lub całkowicie wykluczyć ataki uciążliwej zgagi.