Domowe sposoby na zatkane zatoki

Domowe sposoby na zatkane zatoki

Zapalenie zatok nie jest niczym przyjemnym, a jednocześnie – bardzo łatwo można się go nabawić, chociażby poprzez zapomnienie o okryciu głowy oraz czoła w zimne dni. Objawy mogą być mniej lub bardziej nasilone, a najczęściej jest to zatkany nos, uczucie zatkania uszu, pojawienie się gęstej wydzieliny z nosa, której kolor przechodzi od żółtego w zielony, a także ból głowy oraz uczucie ucisku w górnej części nosa, oraz na wysokości czoła. W niektórych przypadkach ból głowy pojawia się głównie podczas pochylania się. Może też wystąpić stan podgorączkowy, a w niektórych przypadkach także i bóle zębów. Uciążliwy jest ból głowy, zmęczenie, a także pogarszające się samopoczucie. Oczywiście, nie z każdym zapaleniem zatok trzeba od razu zgłaszać się do lekarza pierwszego kontaktu. W momencie, kiedy przypadłość ta nie jest zbyt mocno nasilona, można wypróbować domowe sposoby na zatkany nos i zatoki.

Płukanie zatok, które może przynieść nam ogromną ulgę

Domowe sposoby na zatkane zatoki można tak naprawdę od razu przetestować pod kątem ich skuteczności. Jednym z popularniejszych jest płukanie zatok, czyli zabieg irygacji. Można go przeprowadzić z wykorzystaniem soli fizjologicznej – jeśli ból nie jest mocny, to można użyć bardziej rozcieńczonego roztworu, przy dużym nasileniu dolegliwości może on być bardziej stężony. Sam zabieg nie jest zbyt nieprzyjemny, jednak towarzyszy mu takie uczucie, jakby woda zalewała nasz nos, co wymusza oddychanie przez usta – podobnego uczucia można czasem doświadczyć, pływając na basenie. Po pierwszej irygacji zazwyczaj odczuwa się ogromną ulgę. Pamiętajmy jednak o tym, że najprawdopodobniej jeden zabieg nie będzie wystarczający. Oczywiście, irygacja jest możliwa tylko przy udrożnionym nosie.

Domowe sposoby na zatoki to również ich wygrzewanie

Jeśli będziemy wygrzewać zatoki i dobrze nawadniać organizm, istnieje spora szansa, że wydzielina zacznie szybciej sama się rozpuszczać i spływać. Wygrzewanie zatok ma też pozytywny wpływ na cały nasz układ odpornościowy. Jeśli tylko posiadamy w domu specjalną lampę na podczerwień- możemy ją do tego celu wykorzystać. Dobrym patentem jest też wykorzystanie mniejszych termoforów lub specjalnych ogrzewaczy do rąk, które po przełamaniu wewnętrznej płytki rozgrzewają się do temperatury 50 stopni i utrzymują ciepło przez około pół godziny. Ostatnią możliwością jest wykonywanie parówek nad gorącym płynem, do którego możemy dodać różnego rodzaju olejki eteryczne.

Regularne nawilżanie śluzówki nosa

Również jest ważne, tym bardziej że zapalenia zatok najczęściej dopadają nas w sezonie grzewczym, kiedy to powietrze w naszym mieszkaniu jest bardzo suche. Sprawdzając domowe sposoby na zatoki i zatkane uszy warto postawić na wykorzystanie we wnętrzu nawilżacza powietrza, sprawdzi się też taki model, do którego można wlewać olejki eteryczne. Nawilżać można się też od wewnątrz- podczas zapalenia zatok rekomenduje się, aby przyjmować duże ilości wody i naprawdę efektywnie nawadniać cały organizm. To również sprawi, że wydzielina nie będzie taka gęsta i finalnie łatwiej będzie się jej pozbyć.

Więcej na:


Sposób na zatoki